Korczak DVD
Korczak (1990)

Biograficzny, Wojenny | 113 min.
Rating: /10

Info

  • Data premiery DVD: 13 czerwca 2019
  • Produkcja: Polska
  • Gatunek: Biograficzny, Wojenny
  • Scenariusz: Agnieszka Holland
  • Reżyseria: Andrzej Wajda
  • Obsada: Wojciech Pszoniak (Janusz Korczak), Ewa Dałkowska (Stefa Wilczyńska, współkierowniczka sierocińca), Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Maria Falska , przyjaciółka Korczaka), Marzena Trybała (Esterka, opiekunka w sierocińcu), Piotr Kozłowski (Heniek, opiekun w sierocińcu), Zbigniew Zamachowski (Icek Szulc, były wychowanek Korczaka), Jan Peszek (Max Bauer),

Opis Filmu

Rok 1936. Doktor Korczak, który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Rozczarowany tym przejawem antysemityzmu, poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, wykłada w Akademii Medycznej.

Wrzesień 1939. Wybucha wojna. W czasie obrony Warszawy doktor Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego. Po kapitulacji wraca do swego sierocińca, który wkrótce zostaje przeniesiony do getta. Doktor Korczak trwa przy „swych” dzieciach, aż do końca, do wywózki do obozu koncentracyjnego w Treblince.

„Korczak” to biograficzna opowieść o Januszu Korczaku, polskim pedagogu żydowskiego pochodzenia, wsławionym bohaterską śmiercią w Treblince.

NAGRODY

1991 – Nagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową: nagroda za reżyserię w dziedzinie filmu fabularnego (Andrzej Wajda)

1991 – Nagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową: nagroda za kreacje aktorskie w dziedzinie filmu fabularnego (Wojciech Pszoniak)

1991 – Nagroda Szefa Kinematografii za twórczość filmową: nagroda za muzykę w dziedzinie filmu fabularnego (Wojciech Kilar)

1990 – MFF w Cannes – specjalne uznanie Jury

x
Show Buttons
Hide Buttons